višja matematika...

Smeh je pol zdravja!

Moderator: Ekipa foruma

OdgovorNapisal/-a nazy » To 04 dec, 2007 17:41

Evo ti matematične fore:

epsilon je negativen! :lol:  :lol:  :lol:
Slika
Uporabniški avatar
nazy
Dekan
Dekan

Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a bb » Sr 05 dec, 2007 16:55

Varianta prvotnega vica (verjamem, da ga razume vsak(a) strojnik/strojnica, ki naredi Mato 2 8) ):

V disku je nora matematična zabava. Varnostnika sta gospod Iks in gospod E na iks. Oba stražita vhod pred diskom, saj se šušlja naokoli, da namerava priti gospod Odvod. Nič ni strašnejšega kot to, da te odvaja in ti zbije red, menita, zato morata za vsako ceno varovati obiskovalce. Pa pride Odvod. Še preden kdo kaj reče, že odvaja gospoda Iksa, gospod E na iks pa pomirjeno gleda in reče Odvodu: "Kar pojdi, preko mene ne moreš, ker sem E na iks". Odvod pa odvrne: "To ti misliš. Jaz odvajam po ipsilonu!"
bb
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a ges » Sr 05 dec, 2007 17:05

ta je pa krut, odvaja po y :) super vic :P
Uporabniški avatar
ges
Moderator
Moderator

Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Miha910 » Sr 05 dec, 2007 22:31

bb napisal/-a:Varianta prvotnega vica (verjamem, da ga razume vsak(a) strojnik/strojnica, ki naredi Mato 2 8) ):

V disku je nora matematična zabava. Varnostnika sta gospod Iks in gospod E na iks. Oba stražita vhod pred diskom, saj se šušlja naokoli, da namerava priti gospod Odvod. Nič ni strašnejšega kot to, da te odvaja in ti zbije red, menita, zato morata za vsako ceno varovati obiskovalce. Pa pride Odvod. Še preden kdo kaj reče, že odvaja gospoda Iksa, gospod E na iks pa pomirjeno gleda in reče Odvodu: "Kar pojdi, preko mene ne moreš, ker sem E na iks". Odvod pa odvrne: "To ti misliš. Jaz odvajam po ipsilonu!"

ej ne nas tle, je*at, jst trenutno poslušam 2ko, 1ke nimam pa vseen zastopm :-D

A zdej sm lohk ponosen? :D
Najhujše 2 stvari za moškega? Da 'ona' reče NE ali pa da se ti sprednje kolo začne zlagati pod hladilnik. Plastika nenadjebljivo hrešči, v glavo pa udari v obeh primerih:''Kaj za k*%ca je šlo narobe?'':)
Uporabniški avatar
Miha910
Magister
Magister

Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a bb » Če 06 dec, 2007 01:52

Miha910 napisal/-a:
bb napisal/-a:Varianta prvotnega vica (verjamem, da ga razume vsak(a) strojnik/strojnica, ki naredi Mato 2 8) ):

ej ne nas tle, je*at, jst trenutno poslušam 2ko, 1ke nimam pa vseen zastopm :-D

A zdej sm lohk ponosen? :D

Hotel sem bit' na varni strani (narejena 2ka naj bi pač implicirala znanje parcialnega odvajanja). No, pa da ne delam krivice tistim, ki poslušajo oz. so poslušali 2ko (in ki zaradi sprotnega študija - prosto po Koselu - zadeve tudi razumejo), se popravljam:

Verjamem, da vic razume vsak(a) strojnik/strojnica, ki je poslušal/a oz. posluša Mato 2. 8)
bb
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a nazy » Če 06 dec, 2007 05:25

Al, pa tu če je ni,... lohk sam mau zdrave pameti vklopiš, pa ti je prec vse jasno!?! :roll:  :wink:  :lol:  :lol:  :lol:
Slika
Uporabniški avatar
nazy
Dekan
Dekan

OdgovorNapisal/-a bb » Če 06 dec, 2007 12:50

Ker je že govora o zdravi pameti, jo preizkusite na tem problemčku:

Imamo funkcijo (x-1)/(x+1). Če jo odvajamo dobimo 2/(x+1)^2. Zdrava pamet pravi: Če ta odvod nazaj integriramo, dobimo prvotno funkcijo. Toda proti pričakovanju nam integracija tega odvoda da -2/(x+1). Kje je catch?  :-D

P.S. Če se vam ne da računati na roke, uporabite Mathematico ali kaj podobnega.
bb
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a nazy » Če 06 dec, 2007 15:45

Evo, nimam pojma,... sm posvetil temule kr krepkih 20min, in ugotovil popolnoma nič,... me pa zanima! :?

Drgač pa najbolš da prfoksa jutr prašaš,... zih bo kkšno pametno pogruntu!?! :wink:
Slika
Uporabniški avatar
nazy
Dekan
Dekan

OdgovorNapisal/-a bb » Če 06 dec, 2007 16:43

nazy napisal/-a:Evo, nimam pojma,... sm posvetil temule kr krepkih 20min, in ugotovil popolnoma nič,... me pa zanima! :?

Vas bom pustil še malo v dvomih (sam sem gruntal ene pol ure, preden se mi je posvetilo). 8)

Drgač pa najbolš da prfoksa jutr prašaš,... zih bo kkšno pametno pogruntu!?! :wink:

Koga imate? Permana? Sem pa prepričan, da katerikoli matematik catch vidi zelo hitro.  :)
bb
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a modri D » Pe 07 dec, 2007 00:08

Catch je v tem, da bb ne zna matematike  :D  Po integriranju nedoločenega integrala dobimo družino funkcij, ne ene same funkcije. Zato se pravi integral 2/(x+1)^2 glasi -2/(x+1) + C. Če vstaviš notr točko (1,0) = (x,y) iz funkcije (x-1)/(x+1), dobite pravo rešitev. Če pa ne upoštevate C (torej C=0), dobite drugo funkcijo iz družine integralov.

Dovolj dober odgovor? :wink:

Lp, D.
D.
Uporabniški avatar
modri D
Automehanik
Automehanik

Kraj: Longaticum Supremum

OdgovorNapisal/-a Đero » Pe 07 dec, 2007 00:20

fak stari veste de ste v temi vici tako de take prosem preneste v temo matka.
Uporabniški avatar
Đero
Izredni profesor
Izredni profesor

Kraj: mars :D

OdgovorNapisal/-a bb » Pe 07 dec, 2007 01:58

modri D napisal/-a:Catch je v tem, da bb ne zna matematike  :D

Oh, ne, tega problemčka nisem dal zato, da bi iskal pomoč drugih, ampak zato, da si koga privoščim. Do "catcha" pa sem se dokopal že sam (ko so me prvič hoteli naplahtat), zato tu znanje ali neznanje nima veze.  :D

Po integriranju nedoločenega integrala dobimo družino funkcij, ne ene same funkcije. Zato se pravi integral 2/(x+1)^2 glasi -2/(x+1) + C. Če vstaviš notr točko (1,0) = (x,y) iz funkcije (x-1)/(x+1), dobite pravo rešitev. Če pa ne upoštevate C (torej C=0), dobite drugo funkcijo iz družine integralov.

Seveda, to je pravi odgovor, vendar si zadevo nerodno utemeljil. Ničla "(1,0) = (x,y) iz funkcije (x-1)/(x+1)" nima pri tem nobene zveze. Gre namreč za to, da lahko prvotno funkcijo zapišemo kot:

(x-1)/(x+1) = 1 - 2/(x+1).

od koder se vidi, da odvajamo tudi konstanto. Če jo želimo po nedoločenem integriranju pridobiti nazaj, moramo za prosto integracijsko konstanto nujno izbrati kot C=1.

No, verjamem, da si hotel ravno to povedat.

Dovolj dober odgovor? :wink:

Ne povsem brezhiben, vendar zadovoljiv.  :wink:

Đero napisal/-a:fak stari veste de ste v temi vici tako de take prosem preneste v temo matka.

Sej gre v bistvu za štos. Probaj koga naplahtat. Najbolj uspe na računalniku s kakšno Mathematico, Derivom ali čim podobnim, ker ti programi pri računanju integralov ne zapišejo zraven konstante C, tako da žrtev ne pomisli takoj na to.  :-D
bb
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a nazy » Pe 07 dec, 2007 02:05

Ah, jst pa sm pomislu na c,... sam sem pol reku, saj ni konstanta tist kar manjka, ampak neka funkcija x-a,... :roll: Ja,... ne da se mi glih razmišlat :roll:
Slika
Uporabniški avatar
nazy
Dekan
Dekan

OdgovorNapisal/-a modri D » Pe 07 dec, 2007 14:42

bb:
Seveda ma tista ničla vezo. Konstanta je lahko bilo kakšna, tisto funkcijo pa itak lahko napišeš na več načinov. Jst sm izhajal iz dejstva, da ponavadi ne poznamo funkcije, ampak njej odvod in točko, skozi katero naj bi šla in s pomočjo katere določimo konstanto. Če bi že vnaprej vedel, katero funkcijo si odvajal, potem bi bilo integriranje itak brez zveze :wink:

Lp

P.s. Tisto, da ne znaš matematike, je bil štos - pač nisi pravilnega integrala že v osnovi zapisu (da ne bi sesul fore, ne ker ne bi znal, seveda)
D.
Uporabniški avatar
modri D
Automehanik
Automehanik

Kraj: Longaticum Supremum

OdgovorNapisal/-a bb » Pe 07 dec, 2007 15:01

modri D napisal/-a:bb:
Seveda ma tista ničla vezo. Konstanta je lahko bilo kakšna, tisto funkcijo pa itak lahko napišeš na več načinov. Jst sm izhajal iz dejstva, da ponavadi ne poznamo funkcije, ampak njej odvod in točko, skozi katero naj bi šla in s pomočjo katere določimo konstanto. Če bi že vnaprej vedel, katero funkcijo si odvajal, potem bi bilo integriranje itak brez zveze :wink:

Aja, zdej vidim, kaj si mislil (tvoje besedilo je bilo rahlo nejasno): Točko si vstavljal v funkcijo -2/(x+1) + C (ne v (x-1)/(x+1)), iz česar sledi C=1. To pa je v redu.  :wink:
bb
Študent
Študent

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Šale, vici,...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov