Izbirni predmeti

Moderator: Ekipa foruma

Izbirni predmeti

OdgovorNapisal/-a blaz » Po 04 jun, 2007 21:58

Lep pozdrav!
Sem na koncu 3 letnika-smer energetika in moramo izbrati 3 predmete za 8 semester. Ker so vsi približno enako zanimivi (zaenkrat) bi vas prosil če lahko napišete kakšne izkušnje s posameznimi predmeti in profesorji. Bi mi to prišlo zelo prav pri izbiri.
Hvala lepa!
Oddajamo nekje u sredo :oops:
blaz
Študent
Študent

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gionni » To 05 jun, 2007 12:18

A lahko kdo napiše kakšen dober nasvet glede energetske smeri. Izbrati moramo 3 od 5ih:
- Kompresorji in ventilatorji (Čudina)
- Goriva in zgorevanje (Senegačnik)
- Preizkušanje energetskih strojev (Širok)
- Motorji z notranjim zgorevanjem (Trenc)
- Parne in plinske turbine (Sekavčnik)

Predvsem me zanimajo Goriva in zgorevanje. Kaj se tu dela? A to je velik kemije?

Pa a se res pri Preizkušanju energetskih strojev veliko tudi okrog po firmah hodi in se dejansko opravlja preizkuse? Ker to bi znalo bit kar zanimivo...
Gionni
Diplomant
Diplomant

Kraj: SG, LJ

OdgovorNapisal/-a SimonKR » Sr 06 jun, 2007 07:23

O energetiki ne vem nič ker nisem ta smer... Vsako leto do sedaj so ti pa itak sami vnaprej izbrali izbirne predmete, za vse iste. :x  Beseda IZBIRNI tu nima enakega pomena kot v SSKJ! :twisted:  :twisted:  :twisted:
SimonKR
Švinglar
Švinglar

OdgovorNapisal/-a tlozej » Sr 06 jun, 2007 10:34

Letos so tudi dali možnost izbire samo 3 predmetov na vpisu... toda glede na število študentov ~20 smo dosegli, da so se izvajali 4! Tako da tudi drugo leto, če vas bo dovolj, vztrajajte in boste to dosegli... seveda so nam pri tem pomagali profesorji, ki tudi sami radi vidijo, če se izvaja čim več predmetov; še posebej sta se angažirala prof. Trenc in prof. Širok.

Glede predmetov... sam sem izbral Kompresorje, Goriva in Preizkušanje, izvajali pa so se še MNZ. Plinske turbine se niso izvajale, čeprav je bilo v preteklih letih že večkrat (tudi profesorju) obljubljeno, da se bodo...

Pri Kompresorjih in ventilatorjih je glavni namen se naučiti, kako konstruirati, izbirati, uporabljati kompresorje, puhala in ventilatorje... pač, katere stvari so pomembne in jih je potrebno upoštevati... Predavanja so podobna Tehnični akustiki, vaje pa so najprej teoretične - preračun: batnega kompresorja, aksialnega ventilatorja, radialnega ventilatorja/kompresorja; nato pa še praktične vaje: merjenje karakteristik ventilatorjev in kompresorjev... Letos smo pisali dva kolokvija, potrebno je napisati poročila za vaje, sedaj pa (verjetno) še ustni zagovor...

Goriva in zgorevanje... Lastnosti goriv, kaj se dogaja pri zgorevanju... je kar nekaj kemije, toda to ne pomeni, da je treba kemijo obvladati!!! Zgorevanje je itak sama kemija in nekaj dinamike fluidov :) Pri predmetu, razen kakšnega urejanja reakcije ni potrebno drugega znanja... to pa znate še iz osnovne šole :) Pri vajah smo letos imeli bolj prikaz raznih izračunov... tudi precej kompliciranih, toda teh stvari ni potrebno znati (samo na splošno). Oceno iz vaj smo dobili s poročili dveh laboratorijskih vaj... Predavanja pa ocena predstavitve seminarja in kakšno vprašanje ustno teorija... letos na prvem roku ustni odpadel, razen za višanje ocene :)

Preizkušanje energetskih strojev. Meni osebno najboljši predmet v času študija! Način dela je povsem drugačen! Imeli smo nekaj malega predavanj, na katerih smo povedali bistvene stvari, ki smo jih potrebovali za vaje. Ostale osnove so podane že v 7. semestru, pri Črpalkah in Din. tekočin v turbinskih strojih, ki ju tudi poučuje prof. Širok. Nekaj vaj smo opravili v laboratoriju, precej pa smo jih izvedli na drugih lokacijah: TETOL, Geoplin, Hidria - inštitut KGH, ... Pri vajah je bilo potrebno nekaj izmeriti, izračunati... delali smo v skupinah po 2-3 študentje, vsak dve vaji... Pri delanju poročil moraš uporabiti pridobljeno znanje, se še marsikaj dodatnega naučiti, vedno pa lahko računaš na pomoč asistentov in profesorja. Mislim, da smo se s takim "praktičnim" načinom dela veliko več naučili, kot pa se bi z običajnimi predavanji in avditornimi vajami! Na koncu ni izpita, ampak sta ocenjeni predstavitvi obeh vaj, pri katerih si sodeloval.

MNZ nisem imel, tako da o tem bo kdo drugi kaj več povedal...

Še enkrat glede št. predmetov... poizkusite se že sedaj tako razporediti med predmete, da bo povsod enakomerno št. študentov! In če vam na vpisu dajo možnost samo 3 predmetov, pač vpišite tiste tri... potem pa pojdite do vseh profesorjev - Širok, Čudina, Sekavčnik, Trenc, Senegačnik in skupaj z njimi boste dosegli, da vam bodo dodali še kakšen predmet!!! Seveda pa tisti pogoj še vedno nekako velja - minimum je 10 študentov na predmet! Tako da če vas bo 11 vpisanih v 4. letnik potem ne morete pričakovati, da se bodo izvajali več kot 3 predmeti...

Uf, sem se razpisal :) Sicer je že malo pozno, toda itak ta prijava ni obvezujoča in lahko na vpisu kar koli vpišete; če je na izbiro :)
tlozej
Študent
Študent

OdgovorNapisal/-a Gionni » Sr 06 jun, 2007 17:31

Tlozej, hvala ti!  :smt023
Lepo si tole napisal, sem dobil fajn občutek, kako je v 4. letniku.
Sam mi imamo en problem, ker nas je že sedaj v 3. letniku samo 12 študentov oz. 14 uradno vpisanih. V 4. nas bo najbrž še manj... Nam je pa že rekel asistent Mori pa tudi prof. Čudina, da če ne bodo razpisali njunih predmetov, se naj oglasimo pri njima in se bomo zmenli, da bodo predmeti vseeno.
Hehe, Mori je izjavil, da je pripravljen imeti vaje tudi, če bi bli samo 3je študenti. To bi blo zanimivo! Kot individualne ure :D Sam predavanja bi pa mal bolj hecno zgledala :-D
Gionni
Diplomant
Diplomant

Kraj: SG, LJ

OdgovorNapisal/-a tlozej » Sr 06 jun, 2007 17:48

Manj študentov kot je, več lahko odneseš od predavanj in vaj :) Prof. Čudina je tudi za lani rekel, če ne bo uradno vpisanega predmeta naj samo do njega pridemo in bomo imeli predavanja... :) Ne vem, pa kako je potem z uradnimi vpisi ocen...
Ja, malo vas je... no, v bistvu je bilo nas letos dosti :) Ampak vseeno poizkusite dobiti 4 predmete na razpolago.
Kar se tiče 4. letnika - tudi odnos profesor, asistent - študent je zakon :)
Vsaj jaz imam občutek, da smo se odlično razumeli... in vsak si vzame čas, če potrebuješ kakšno pomoč. Mori je pa itak car :D

LP
tlozej
Študent
Študent

Vrni se na 4. letnik - UNI 06/07

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost